www.turaoldal.hu
Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet
Koczog András
2011-2024
info@turaoldal.hu
fb.com/turaoldal.hu

0 +
~5 perc

Drónozzunk legálisan

Már bő egy éve használom a kis drónomat - egy túrakompatibilis DJI Mini SE a bevált nyertes (előtte játéknak-gyakorlásnak egy DJI Tello-val próbáltam ki magamat). Nem ezzel fogom megváltani a világot, de megfelelő minőségű fotók és videók készítéséhez teljesen megfelelő, kezes és megbízható kis gép.

De ennekelőtte a reptetést illegálisan tettem - vagy finomítva a megállapítást: nem teljesen hivatalosan. Ideje volt ezen változtatni.

Most a 2024 elejére érvényesen, a legegyszerűbben megvalósítható esettel foglalkoznék. További, megbízható részletek a Drone Hungary oldalán találhatóak.

YouTube lejátszási listánk: Drónnal készített videóink

Létrehozás dátuma: 2024.02.13.
Utoljára módosítva: 2024.05.16.
Írta: András,
   » Természet    » Egyéb

Legális drónozás menete

DJI Mini SE

Szóval az a legegyszerűbb eset, ha valaki egy 250 gramm alatti tömegű drónnal repül (pl. a DJI Mini drónok ilyenek), mellyel lakott területet nem közelít meg 150 méternél jobban, illetve nem emelkedik 120 méternél magasabbra. Ehhez érvényes A1/A3 drónpilóta jogosítvány kell, illetve regisztrálni kell az eszközt és pilótát ügyfélkapu segítségével (e-levél), plusz egy szintén hitelesített regisztrációhoz kötött, MyDroneSpace nevű alkalmazást kell használni repülés közben.

Ismét kiemelném, eme cikk csak egy összefoglaló akar lenni, hogy lássátok mi a menete a legális drónhasználatnak úgy-ahogy, egy folyton változó rendszerben... Ezalapján talán könnyebb átlátni az egészet, de a pontosabb és részletesebb tájékozódáshoz javaslom a Drone Hungary weboldalát és Yt csatornáját. (Részint kereskedés, így azért tessék helyén kezelni a dolgokat, de ezeddig én csak pozitívat tapasztaltam tőlük.)

Részletesebben alább, de előtte összefoglalva:

(Tehát ha egy repülni képes valami kamerával fel van szerelve, 120 grammnál nehezebb vagy(!) 100 méternél messzebb képes repülni, akkor az már nem játék és szabályozva van! )

Kezelőfelület

Az ügyfélkapus regisztrációkon kívül a folyamat meglepően egyszerű is lehet - márha megfelel nekünk az (itthon is elfogadott) ingyenes EU-s jogsi (angol/német nyelvtudás előny), nem pedig a fizetős magyarhoz ragaszkodunk.

A MyDroneSpace app Android, iOS regisztrációja kissé bonyolított, de nem vészes. Kell hozzá a hitelesítő, GoodID app használata is, mely a személyink scannelését kéri hitelesítésül. Ezt az alkalmazást minden repüléskor használni kell. (Előtte indtani a helyszínen, hogy itt, ebben a körben drónozunk.) Kötelezőségén túl hasznos is, hisz szól, ha más is a közelben van, illetve látjuk rajta a használható légtereket, esetleges (időszakos) tiltásokat.

Jogosítványom

A drónpilóta jogosítvány itthon csak személyesen megszerezhető, illetve pár ezer forintos összeget kell fizetnünk érte. Azaz a ´képzés´ online történik, a vizsga pedig személyesen. Ellenben az EU-ban elfogadott az osztrák (vagy ír) vizsga is, mely online és ingyenesen végezhető el.

És már csak a drón és pilóta regisztrálása maradt hátra.

Ügyfélkapu segítségével tudjuk a drónunkat is regisztrálni (mint tulaj), illetve magunkat is, (mint üzembentartó), aki repül vele. Eme két dokumentum a Közlekedési Hatóság dokumentumtárából letölthető. Ezeket töltsük ki, nyomtassuk ki, írjuk alá, scanneljük (fotózzuk) be, alakítsuk .pdf formátummá majd e-levél formájában be is nyújthatjuk. (Drone Hungary oldalán még szerepel, hogy előtte hitelesítsük a .pdf-et, de ne tegyük, mert a levélírás végén csatolmányként feltöltve ott tudjuk hitelesíteni, egy előzőleg hitelesítettel viszont a rendszer nem bírkózik meg - legalábbis jelen állás szerint.)

De még előtte fizessük be az Építési és Közlekedési Minisztérium államkincstári számlájára a drónonként és üzembentartónként 2-2000 Ft-ot (átutalással, közleményben a nevünk és az eljárás száma), és a befizetési bizonylatot is csatoljuk a regisztrációkhoz! Azért nem írok ide konkrétabb infókat (pl. számlaszám, ügyszám, ...), mert a folyamat nagyon sűrűn változik... (És lehet pár hét múlva már regisztrációkor kell fizetni pl., ki tudja...)

A folyamat végén kapott azonosító a drónra is felragasztandó, illetve az applikációban is szükséges a felhasználóhoz hozzáadni.

Nekem a regisztrációra és fizetésre mindenestül vagy 3 órám ráment, több, mint minden másra ezzel kapcsolatban, remélem ti szerencsésebbek/ügyesebbek lesztek...

250g feletti tömegű drónokkal is viszonylag könnyedén lehet repülni hasonló feltételekkel, a nagy különbség mindössze annyi, hogy ott már kötelező biztosítást kötni rájuk, míg negyed kiló alatt ez nem feltétel (bár aktívan használva azért hasznos lehet).

Lakott terület felett, nagy tömegű vagy speciális drónokkal már külön jogosítvány (A2), külön engedélyek, külön légtérengedélyek kellhetnek, így én most csak eme, legegyszerűbb esettel foglalkoztam a cikkben.

A fenti összefoglalás pontos, de azért meglehetősen leegyszerüsíetett, illetve mint említettem, a 2024 eleji állapotokat írja le. A korrekten összeszedett, naprakész infók leginkább a Drone Hungary oldalán érhetőek el, őket javaslom elsődleges infóforrásnak.

Velencei-tó
Várgesztes
Urak asztala
Várgesztes mellett

Kellemes repülést, illetve jó túrázást is mellette!

András

| www.turaoldal.hu | 2011-2024 | Koczog András | Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet | info@turaoldal.hu |