www.turaoldal.hu
Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet
Koczog András
2011-2024
info@turaoldal.hu
fb.com/turaoldal.hu

0 +
~9 perc

Túravezetés menete - ahogy én gondolom

Egy vezetett túra nem ´csak´ abból áll, hogy a túravezető odamegy, megtartja a túrát és hazamegy. Ennek azért egy komoly előkövetelménye van, ha a megszerzett engedélyét, tudását és tapasztalatát most nem is vesszük ide. A saját szemszögemből megpróbálom kicsit körvonalazni a menetet. És tudom, más túravezető másképp csinálja, de ez mindenkire igaz.

Létrehozás dátuma: 2024.03.15.
Utoljára módosítva: 2024.04.25.
Írta: András,
   » Személyes    » Természet    » Túrázás    » Oktatás

Előjáték

Nálam egy szervezett/vezetett túra mindig azzal kezdődik, hogy megálmodom a helyszínt vagy tematikát - ez sokszor valóban azt jelenti, hogy gondolok egyet és úgy esek neki a tervezésnek, de sokszor van egy közösségi igény, amit próbálok teljesíteni.

Kékestető - 2019

Bármelyik is a kiindulópont, itt kezdődik meg a munka. Rendszerint a tájegység már meg is van, szóval egy útvonalat kell kialakítani. Ha volt előzetes kérés, akkor ahhoz természetesen igyekszem alkalmazkodni itt is, de a későbbiekben is. Az útvonalnál fontos szempont a kiinduló- és végpont elérhetősége, a közbülső látnivalók, a rendelkezésre álló idő, a terepviszonyok és a távolság, illetve az évszak. Ezek persze nem csak ´gondolok egyet´ alapon működnek, hisz a tömegközlekedési és autós lehetőségeket is végigzongorázom, ehhez igazítom a találkozó időpontját; az időtartam, táv és terep pedig a tervezett résztvevők fizikumát kell tükrözze valamelyest.

A túra csábereje, illetve az esetleges tematikába való illeszkedés fontos súlyozása a látnivalók milyensége és mennyisége. Panorámák, barlangok, tanösvények, vízpartok, várromok, de akár a modernebb irány is ide tartozhat, ahogy a belépős lehetőségek is akár - bár ez utóbbi nálam elég rendhagyó.

Ha a kép összeállt a fejemben, jöhet gyorsan a pontos útvonal megrajzolása - ehhez pedig már lehet társítani egy becsült táv- és szintadatot, illetve időtartamot és nehézségi szintet. Majd ebből a pontos helyszíne és időpontja is meghatározható a találkozónak.

Én ekkor készítem el a túra kiírását saját weboldalamra (egyéb adatokat is hozzáadva, mint pl. a túra költsége az utazás miatt, vagy ha kell valahova belépő, avagy kis kedvcsináló, fotók, regisztrációhoz van-e kötve, kell-e speciális felszerelés, egyéb infók...). Majd mehet fel a fb oldalunkra és a Vadkemping csoportba is.

Vadkempinges csapat - 2024

Ha többnapos túráról beszélünk, akkor a fb csoport VadAktuál chat részén is kiírom, hogy a felszerelés pontosításában az esetleges kezdőknek segíthessek, netán valamiféle telekocsirendszer és előzetes ismerkedés is alakulhasson.

Én szeretem, ha a túráimra regisztrálnak a résztvevők, nem pedig csak a fb-on jelzik az eseménynél. Ezzel egy pontosabb képet kapok a létszámról, illetve mivel elkérem az alap adatokat (név, telefonszám, e-mail cím), a kommunikáció is egyszerűbbé válhat, különösképp egy esetleges probléma esetén a túrán.

Végezetül már csak annyi a dolgom, mint a többi természetszeretőnek - összepakolom a felszerelésemet. Nálam ez kicsit több cuccost jelent persze, hisz kiegészül a névsorral, komplettebb elsősegélyfelszereléssel, a túra tematikája igényelte plusz izé-bizékkel, meg még egynéhány dologgal.

Találkozó

A találkozó helyszínére kis szerencsével egyszerre futnak be a tömegközlekedéssel és autóval érkezők, legalábbis úgy próbálom megcsinálni a túrakiírást. Köszöntjük egymást, majd jön egy gyors technikai rész: a névsor aláírása. Ehhez mindig ragaszkodom, mert tudnom kell, hogy hányan is és kik is jönnek el a túrámra - ennek szintén egy esetleges baj esetén van jelentősége. Aki nem regisztrált előre, itt még megteheti a minimál adatai megadásával.

Valahol a Sárgán

A papiros körbefutása alatt általában el szoktam mondani a bevezetőt, felvázolom a gyors túratervet. Ha eszembe jut, akkor már itt megkérdezem a túratársaimat, hogy túrajelentést igényel-e valaki. Hasonló gyors ismerkedős kérdésem még, hogy ki mennyire tapasztalt túrázó, egyetemi csapatoknál pedig a választott szakról is meginterjúvolom a résztvevőket. De semmi vész, kötelező kollektív bemutatkozó részt nem szoktam csinálni - de volt már példa rá este tábortűznél, hogy megjött az igény erre is. Szerintem jobb, ha ez spontán alakul.

A betegségekre és szedett gyógyszerekre rákérdezek már regisztrációkor is, de legkésőbb eddig jó ha mindenki közli velem ezen infót - természetesen maximális diszkréció mellett. Ennek szükségessége szintén a biztonság, hisz nem árt ha tudom, ha valaki esetleg epilepsziás, allergiás, cukorbeteg, stb.

Ha kell ´speciális´ felszerelés, azt itt szeretem lecsekkolni, rá szoktam kérdezni az alapokra is, kiemelten a megfelelő folyadékmennyiségre. (Vadkempingezés esetén ilyen vesszőparipám pl. a derékalj, de szokásom mindenen gyorsan átfutni, hisz ekkor még van olyan hiány/hiba, ami korrigálható.)

Azt sem árt megbeszélni előre, hogy menet közben ki zárja a sort - ha egy tapasztaltabb, de legalábbis fix ember megy leghátul, akkor gyakorlatilag a csoport egyik része sem térhet tévútra - de legalábbis nagyon hamar rájövök így a gikszerre. Sőt, én nem is feltétlen ragaszkodom mindig ahhoz, hogy a túravezető menjen elöl.

Végezetül még kitérek a kutyásokra is, ha vannak. Nem várom el, hogy lábnál tartsa, de ne hagyja, hogy a túrázókat fellökje egy meredekebb szakaszon.

És ha nincsen kérdés vagy elfogytak, akkor meg is indíthatjuk a mókát.

Túra

Az induláskor már ügye adott, hogy ki az első és hátsó ember, de így is jó, ha a csapat együtt marad, rendszeresen bevárjuk egymást. Egy-egy pihenő során pedig a választott tematika vagy csak úgy a túrázás és természet témakörén belül (is) maradok a témákkal - beszélhetünk a helyszín érdekességeiről, turistajelzésekről, túristatörténelemről, stb. Általában jó, ha ilyenkor kis plusz tudást is felszednek a résztvevők. Ráadásul vannak igencsak kedvelt témáim, olyankor néha elfut velem a ló és belelendülök egy-egy régebbi kalandom elmesélésébe. De addigis pihen a csapat.


Lehetséges témák megállásokkor:
   - túra tematikájával kapcsolatban bármi
   - adott helyszínről érdekességek
   - turistajelzések jelentése
   - turistatörténelem
   - tájékozódás (térkép, GPS, appok, tájoló, csillagok)
   - tűzgyújtás írott és íratlan szabályai
   - bivak/buschraft/vadkemping jelentései, esetleg ´módszerei´
   - a Kék és egyéb túramozgalmak
   - vízszerzés/vízszűrés
   - élővilág, látható fajok, védett állatok és lehetséges okai
   - drónozás lehetősége, szabályok, tapasztalata van-e valakinek
   - milyen veszélyhelyzetek lehetnek a természetben?
   - eljátszani a gondolattal, ki mit tenne baj esetén (felvázolva egy velem/hallomásból megtörtént valós esetet; Csóványoson elázott és mentett srác, idős halott az erdőben, hegyimentők mentései, ...)
   - kézmelegítők típusai, túrafőzők típusai, háborús helyzet és a természet kapcsolata

Személyes sztorik:
   - Kéktúráink
   - Alpok túráink
   - balesetek (Tátra - Viktor és Sas-út, ...)
   - emlékezetes TT-k (BHTCS, LeFaGySz, Cholnoki, Kitörés, ...)
   - vadkemping félszek; állatok alvásunkkor
   - őszi elmerülésem

Interjúvolni akivel épp beszélek a tapasztalatairól, merre járt, mit szeretne, kék/vadkemping/tt/hosszabb idő?

Egy túravezető apró vadkempinges tippjei, trükkjei cikkem egyes részeinek elmesélése/bemutatása/kipróbálása (a szikravető vattával mindig nagy siker)

A tarsolyomban lévő érdekességek és maga a túravezetésem viszont akkor tapasztalható meg, ha eljössz, így annyira nem osztanék meg itt túl sok kulisszatitkot magáról a túrák lefolyásáról.

Tábortűz és sütögetés
DJI Mini SE

Amennyiben a táj, idő és hangulat engedi, a drónt is fel szoktam küldeni szűk 10 percre, azért jól néz ki néhány magaslati felvétel, pláne az így készített csoportfotó.

Mégiscsak plusz egy apró kulisszatitok a túráimról: ha olyan a csapat, akkor szeretem hagyni eltévedni picit az embereket, annak a hangulatát is meg kell tapasztalni picit, mégha ez valóban csak egy rövid időtartamot is jelent.

Végezetül ha nem vagyok én is túl fáradt, meginterjúvolom a delikvenseket még, hogy menyire élvezték a menetet, de főképp, hogy van-e igény még ilyenre, van-e valamilyen kívánság a későbbiekre.

Nem jellemző, de nagy ritkán rávehető vagyok egy kis koccintásra a túra végén, netántán egy csárdára is, ha a helyzet úgy hozza. Ez persze nagyon társaságüggő, de ezeddig mázlijaim voltak a csapataimmal.

Utójáték

Ha valaki szerette volna a túráját túrajelentés formájában viszontlátni, akkor azt még a túrán igazolom neki, de erre utólag is van mód nálam. (MTSZ minősítéshez a túrajelentés útvonalát igazolni pecsételéssel lehet a meglátogatott pontokon, de ezt egyszerűsítendő a túravezető is igazolhatja, ha szervezett volt a túra.)

Vadkemping túra

A kiruccanás végeztével rendszerint elkészítem a túrabeszámolót weboldalamra (mint minden túrámról, ahogy időm engedi), melyet meg is osztok a társasággal, illetve a fentebb említett oldalakon. Ha van igény rá, általában egy fotóadag-csere (azaz megosztás) is ki szokott alakulni a résztvevők között - erre remek helyszín a fb csoport chat része szintén.

Néhány eddig vezetett túrám

Eme négy általam vezetett túra azért érdekes különösképp, mert az egyik gyerkőcök táboroztatása volt, egy másikon ismertem meg kisfiam édesanyját, megint másikon volt a túravezető vizsgám egyik része, az utolsó pedig a cikk megírásakori legutóbbi menet.

(Utólag vettem csak észre a hibát, elnézést, természetesen a vizsgatúrát nem én vezettem, de azért illik ide... )

Túravezetések, Csoportos túráim

| www.turaoldal.hu | 2011-2024 | Koczog András | Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet | info@turaoldal.hu |