www.turaoldal.hu
Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet
Koczog András
2011-2024
info@turaoldal.hu
fb.com/turaoldal.hu

0 +
~5 perc

Vadkemping - wiki

A wikipédiára írt cikkem a Vadkempingről.

Az eredeti cikk: Vadkemping

Az idők során közösség segítségével fejlődött cikk: Vadkemping

Fb csoport: Vadkemping

Létrehozás dátuma: 2023.06.09.
Utoljára módosítva: 2023.10.08.
Írta: András,
   » Természet    » Túlélés    » Érdekes

Vadkemping - Wiki

A vadkemping a természetjárás, de inkább a természetben való kikapcsolódás egy speciális ágazata, ahol nem hivatalos kempingben történik az éjszakázás. Néha ide sorolják a lakóautós kempingezést is.

Előnyei többek között a természetközelibb, nyugodtabb helyszín és ingyenesség, hátránya a komfort szűkössége.

Magyarországon megkötésekkel legális, a környező országokban nem mindenütt.

Története

A vadkemping hagyománya mondhatni időtlen, hisz mindigis voltak a természet lágy ölén a fejüket álomra hajtó emberek. Ez az egyedfejlődésünk során a kezdeti időkben az emberi lét ´velejárója´ volt, a középkor környékén néha szükségszerű, de mondhatni divatja a modern korban van, amikor az ember már jellemzően rendezett épületekben él. Természetesen kivételek a mai világban is akadnak: egyes munkakörök és élethelyzetek szintén velejárója a szabad ég alatti alvás, mint ahogy egy háború eleme is.

Egy még speciálisabb része a vadkempinges létnek a bushcraft, ahol a felszerelések, eszközök elkészítése és a szükséges élelem egy részének megszerzése is a természetből, természetben történik. (Bár nem minden bushcraft velejárója a kinti éjszakázás, illetve az jellemzően közösségi élmény.)

Vadkemping alatt a továbbiakban a szándékos, élményszerű kinti alvást értjük, illetve a természetjárás közbeni kényszerbivakolást is; lakott területtől távol. (Legyen az a szabad ég alatt, sátorban, függőágyban vagy bivakzsákban.)

Szabályozás, tiltások

Általában elmondható, -kiindulópontként-, hogy ahol erdőben sétálhatunk és letérhetünk az útvonalról, ott vadkempingezhetünk is, tehát az el nem zárt magánerdőkben is.

A tűzgyújtásra is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a túrázás, vagy bármely természetjárás közepette. (Tiltott időszakban nem szabad; őrizetlenül hagyni a lángokat, de a parazsat is tilos; legyen kéznél víz; szeles időben tilos; a végén teljesen eloltani kötelező.)

A gyüjtögetésre is ugyanazon szabályok vonatkoznak, mint bármely erdőlátogatásra. Meghatározott tömegű tüzelőt, gyógynövényt, gyümölcsöt, gombát és vizet szerezhetnük - de a mennyiséget gyakorlatilag nem tudjuk átlépni, ha csak a vadkemping idejére tervezve gyűjtünk.

Természetesen tilos a szemetelés és a természet rongálása, élővilágának a minimálisan szükségesnél jobban történő zavarása.

Csak a legfontosabb tiltások lettek felsorolva, hisz árnyalhatja még a képet jó néhány tényező, többek között: például erdősítés idejének éveiben nem járható az erdő, az őserdőink magterülete sem, illetve vadásztársaságok is módosíthatnak még a helyi rendeleteken túl.

A természetjárás során belefuthatunk hibákba, így a vadkemping során is előfordulhat a vitás helyzet, esetleg kelleőn felkészült természetvédelmi őr, vadőr, vadász. A természetvédelmi törvény egyik fő alaptétele, hogy tilos a védett természeti terület állapotát megváltoztatni (amire akár egy sátorállítás is alkalmas). De itt jön képbe az okos természetjáró: a jó vadkemping az a vadkemping, mely fel sem fedezhető - sem helyben, sem utólag.

Felszerelés

A vadkempinget lehet önállón is folytatni, de jellemzően egy túra közben éljük át az élményt. Így a felszerelés az adott cselekvésre jellemző eszközökön túl, bár bármelyik elhagyható:

Veszélyessége

Magyarországot tárgyalva a vadkemping veszélytelen. Két fő tényezőt kell figyelembe vennünk mégis.

1) Állati eredetű támadások: ilyen nem létezik, az egyetlen állatfaj, mely a vadkempingezőre veszélyt jelenthet, az maga az ember. Egyetlen más állat sem zavarja az embert éjszaka; maximum a hangjával, neszezésével megörvendezteti.

Két kivétel fordulhat elő (bár mindkettő a természetjárás velejárója, nem a vadkempingé):

2) Kihűlés veszélye: tavasszal és ősszel van valós esélye (ekkor meglepheti az embert a túlzott hideg). Erre megoldás a megfelelő hőtartás (hálózsák, ruházat), illetve a megázásból adódó hűlés elkerülése (esőruha, sátor, ponyva).

A vadkempingnek nem követelménye, de biztonságosság szempontjából az a jó helyszín az éjjel eltöltésére, ahol nem találhatnak rá (nem törhetnek rá) az emberre (emberek). A jelzett útról letérni egy csapásra, majd arról is letérni pár tucat métert, és így található meg az ideális helyszín.

Nem téli időszakban hőkomfort szempontjából az ideális helyszín hegyesebb-dombosabb vidéken: sem nem a hűsebb völgyaljak, sem nem a kitettebb csúcsok, gerincek.

Kényszerbivak esetén (nem tervezetten a természetben töltött idő, jellemzően megfelelő felszerelés nélkül) a veszélyek természesen gyarapodhatnak (veszélyes sziklaterep, sötétben haladás, megázás miatti kihűlés...).

Környező országok szabályozása

Általánosan elmondható, hogy nyugatabbra tiltott, maximum megtűrt az éjszakázás, a balkánon viszont legális.

Jellemzően a csak éjszakázó, megbújó, természetet tisztelő kempingezőket nem zargatják seholsem.

András

| www.turaoldal.hu | 2011-2024 | Koczog András | Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet | info@turaoldal.hu |