www.turaoldal.hu
Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet
Koczog András
2011-2024
info@turaoldal.hu
fb.com/turaoldal.hu

0 +
~9 perc

Újságíró megkeresésére - Vadkemping

Dobó Csaba, a Sokszínű Vidék újságírója keresett meg engem, hogy szívesen írna a vadkempingről. Ő is túrázó, biciklivel próbálná ki ezt az élményt.

´Kedves András!
Dobó Csaba vagyok, a Sokszínű Vidék újságírója és magam is szeretek túrázni, tagja vagyok a vadkemping csoportnak (idén nyáron tervezem első utamat biciklivel és sátorral) és arra gondoltam, hogy nagyon jó téma lenne bemutatni a vadkempingezést, mesélne a lehetőségekről, az izgalmakról, a szépségekről, a nehézségekről stb. Ha benne van, akkor küldenék kérdéseket a témában.´

Létrehozás dátuma: 2023.06.05.
Utoljára módosítva: 2023.10.02.
   » Természet    » Túlélés

Kérdezz-felelek

1. Mutassuk be a teljesen laikusoknak is, hogy mit takar a vadkempingezés pontosan?

A vadkemping tágan nézve azt jelenti, hogy a delikvens (legyen túrázó, sétáló, sziklamászó, kerékpáros, tt-t teljesítő, bárki) az éjszakáját a természetben tölti. Az nem számít, hogy előtte-utána mit csinál, a lényeg, hogy kint aludjon - nem egy faházban, de mégcsak nem is egy hivatalos, komfortos kempingben. Vita szokott lenni, hogy a lakóautózás vadkempingnek számít-e: véleményem szerint nem, de nem a fizikai jellemzői miatt, hanem mert az egész élményt nem adja vissza úgy a kinti alvás. Az autós vagy sátras hivatalos kemping sem rosszabb - csak más. Vadkempingnél a természetben magad vagy, egy vékony szövet, vagy mégcsak az sem választ el a természettől, növényektől, állatoktól, szellőtől, esőtől.

Saját élmények egy-egy példával: sátras vadkempingezéskor, még a tábortűznél tudtunk rókát csalogatni; egyszer szeles időben függőágyazva éjjel arra keltem, hogy az őzek mellettem ´alszanak´; első alkalommal, a szabad ég alatt minden nélkül az arcomba kuruttyolt egy béka - mind-mind vérnyomásemelő, de ezen élményeket semmire nem cserélném el.

De az is egy csoda, mikor esik az eső, de te kényelmesen fekszel a függőágyadban, feletted meg a ponyva és csak a kellemes kopogását hallod.

De olyan is volt, hogy a Mátra egyik gerincén függőágyaztunk ponyva alatt - a vihar meglepett minket, befújt és vacogva, csuromvizesen keltünk. Na az megterhelő volt - de azt az élményt sem adnám semmiért.

A vadkemping? Konyhanyelven: a természetben, jellemzően erdőben töltött (főképp) éjszaka. Sátorban, függőágyban vagy a szabad ég alatt. És minden, amire csak szükséged van, ott van melletted, mert a hátizsákodban magaddal vitted.

2. Miben más ez az irányzat, túrastílus a többitől?

A vadkemping maga nem egy túrastílus, hanem bármely ágazat kiegészítője. Mindegy, hogy egy túra, tt, via ferrata, barlangászás vagy kenutúra közben választod a vadkempinget. Van, aki tornateremben száll meg, van, aki motelben, van, aki kempingben, és van, aki vadkempingben.

Például egy többnapos túra során legcélszerűbb, ha 2 vagy 3 naponta van szállás és a többi vadkemping. Hisz a vadkemping nem időhöz vagy helyhez kötött, ellenben bármely más szállás esetén a tisztálkodás, elektromos eszközök töltése könnyebb. (De ez sem feltétel: nekünk volt olyan 2 hetes Alpok túránk, ahol egy kis Corsa-ban laktunk, gyakorlatilag vadkempingeztünk, de patak és napelemes powerbank segítségével megoldottuk a telefonok, fényképezők töltését is és a korrekt tisztálkodást is.)

Itt javasolnám egy cikkem, ami az étkezésről szól: Étkezés és ételkészítés a túra folyamán. Csakhogy mennyire könnyen megoldható hosszútávon is az étkezés a vadkemping során.

3. Ha valaki bele szeretne fogni, akkor mit javasol, egyrészt mekkora távval kezdje és hogyan szervezze meg a túrát, milyen alapeszközök kellenek és melyik tájat, alvási lehetőséget javasolja?

Távot nem tudok mondani, hisz a vadkemping a túra része lehet, bármely túra része. Első alkalomra nem is a vadkemping miatt, hanem az ebből adódó súlytöbblet miatt nem javaslok nagyobb távot - napi 20 km első alkalommal megfelelő tervezet lehet. Egy másik cikkem itt javasolnám, itt írok tömegeket is: Függőágy vs. sátor. Elsőre nem javaslom a szabad ég alatt alvást - nem mert veszélyes, csak felesleges. A függőágyat sem, mert azt is tanulni kell picit, olyan 2-3 alkalom után szereti meg az ember. Sátor a megfelelő választás. Egy sima Decathlonos sátor kiválóan megfelel itthon. Pénztárcabarát, könnyen kezelhető és könnyen beszerezhető.

A sátorba (de a függőágyba is !!!) mindenképp kell polifoam és egy hálózsák. Én kényelmesebben alszok párnán - de sok év után a felfújható párnát lecseréltem egy polifoam ülőkére. Az jó ülni is, ha hideg/vizes a fenékalávaló, de párnának is, pl. ráhúzba a hálózsák kompressziószsákját.

Nyáron nem annyira veszélyes (de akkor is kell), de amúgy odafigyelni a megfelelő komfortzónára.

Természetesen ezek már egy nagyobb táskát is igényelnek, de gumipókok segítségével zsákon kívülre is rögzíthetőek.

Szükséges még ügye a víz és élelem vacsira, de ennyi, szerintem nincs több feltétele a kinnalvásnak. Az étkeket és elkészítéseket az előbb linkelt cikkemben szerintem jól szerepeltettem.

Idén, még bőven télvíz idején, kétszer is kimentem, csak azért, hogy kicsit kinn lehessek. Egy sátor, polifoam, hálózsák, illetve egy jó film a telón. (No meg persze az alap túracuccok) Nem tipikus vadkemping, de másnap igen boldogan keltem...

4. Itt beszélhetünk arról, mi az alapfelszerelés, mi kell a vadkempinghez és mire kell figyelni nagyon.

Előzőleg kifejtettem már szerintem, de amire érdemes figyelni még: ne táborozz, ahol tilos (láttam, lesz ilyen kérdés, ott fejtegetem majd), sátor esetén közel vízszintes hely kell, nagyobb göcsörtök nélkül, illetve BÚJJ EL!

Jelzett útról haladj le jelzetlenre (szekérút, vadcsapás), majd később arról is térj le, és legalább 50 méterre az úttól táborozz. Itton semmilyen állattól nem kell tartani (talán a kullancs kivétel, allergia esetén a méhek), de az embertől igen. Álmodban akárki akármit mond, nem fog rádrontani egy vaddisznó, de mégcsak kóbor kutya sem. Se sátor, se függőágy esetén. Egy vadcsapáson azért csupaszon nem aludnék, de ott sem bántana egy állat sem. De egy pénzéhes c... emberféle okozhat meglepetést, míg alszol. Erre, pláne a szegényebb megyékben és a főváros közelében nem kevés példa volt is sajnos. Elbújni - nem állat, az ember elől. Ez a legfőbb tanácsom egyébként, talán az itthoni körülmények közt (ahol nincs mérges pók és lavina) a legfontosabb.

5. Vannak helyek, ahol lehet és van ahol nem? Hol legális felverni a sátrat és hol tilos például?

Lehet mindenhol, ahol nem tiltott. Tilos sátrazni ott, ahol túrázni sem lehet (fokozottan védett területek ösvényen túli részein, vadászati időszakok lezárásai), illetve a vízmű és települések területein. (Vadászidényben a jelzett útvonalakon jellemzően lehet túrázni zárás ideje alatt is, de erről van tájékoztatás. De ne feledjük - a vadász nem lőhet, ha nem azonosította a vad faját, korát és nemét, illetve a tűzvonalban sem lehet semmi. De minket nem vígasztal, ha a vadász hülye...) Fontos megjegyezni, hogy magámnszemélyek (el nem zárt) erdejeiben is lehet vadkempingezni, táborozni. Köteles tűrniük. Sőt, gyümölcs és gomba is szedhető a szabály mértékéig (kb. 1-2 kg/fő, nem emlékszem pontosan.)

De a kulcsmondat: 24 óráig legális a vadkemping egy helyen. Onnantól arrébb kell állnunk. Elvileg, ha 1 cm-t mentünk arrébb, máris versenyben vagyunk újra. Gyakorlatilag a kutya sem fog minket csesztetni több nap alatt sem itthon, ha korrektek vagyunk (nem zavarunk senkit, nem szemetelünk). - De ha a tanácsom megfogadjátok és elbújtatok, akkor ez a szabály irreleváns.

6. Javasoljon útvonalakat, melyek legjobbak, érdekesek stb.

Bármelyik... Bocsi, de rengeteg szép hely van itthon. Próbáld ki egy hozzád közeli valódi erdőben elsőre, és beleszeretsz. Egy példát mégis hozok, csatolva a kedvenc túrakörömmel: Dobogókő-kör. Asszem ezt a túrát minimum 20-szor megcsináltam. Részint imádatból, részint túravezetőként, kikapcsolódásként, ... A túraútvonal nem hosszú, bár nem könnyű. És főképp a Király-kút feletti és Prédikálószék közötti hegygerinc tele van alkalmas helyekkel. A túra maga nem idokolja az ott éjszakázást, de nem is veti el.

A másik tanácsom: egy túramozgalom, pl. Országos Kék Túra (OKT) vagy Kék Kör útvonala. Kellemest a hasznossal.

7. Végül milyen szervezetek, csoportok segítenek a vadkempingezésben, említsük meg önöket és ha van még, azokat is megemlíthetjük.

Mi ügye nem a Vadkempinggel ´foglalkozunk´, csak volt olyan szerencsém, hogy én kelthettem anno életre a vadkemping csoportot. Eredetileg a fb-on a weboldalunkat tettük közzé, a ma 7ezres követővel rendelkező Turaoldal.hu-t, majd annak lett több csoportja, pl. ez is. A csoporttagságunk már 70ezer fő feletti.

Önmagában a csoporttal sokszor az a baj, hogy a mai világra jellemző ´mindent meg lehet tenni, mindenhez jogom van´ attitűd felsejlik, és ha csak pár emberről is van szó, ők a leghangosabbak. Én viszont nem viselem el a természet tiszteletlenségét, károsítását minimálisan sem, így ez a mentalitás repül a csoportból, az ilyenkor pikírt stílusommal kísérve - ez pedig sajnos a személyem kevéssé kedvelhetőségét jelentette, ezért van most egy női adminja, szószólója a csoportnak inkább.

Gondolok itt a régi nagy háborúkra - a crossosokat mindig kitettem, de pl. a barlangban alvás is tilos. Mégis, tudván a (csoport tulajdonosa általi és a törvényi) tiltást, sokan propagálják a mai napig. Ennek a vége egy admin eltávolítása lett pár tucat csoporttag mellett. Mert én elhiszem, h a szabályt nem ismeri valaki, és én sem vagyok szabálytartó feltétlen - de ha már 20-szor magyarázom el, hogy többek között az ott telelő/alvó denevéreknek árt, mégha észre sem veszi, akkor elvárom, hogy felfogja. De nem... No és ilyenkor elfogy a türelem és repülnek az emberek.

A természet a fő. Túravezető sem emberszeretetből lettem, hanem azon elv alapján, hogy minél több ember szereti meg a természetet, annál több fogja vigyázni is.

És a kis kitérő után, hogy válaszoljak is: tudtommal nincsen más Vadkempinges csoport, semmilyen platformon. (Van egy zárt, amit a kirúgott admin csinált és már sztem nem is él, illetve egy troll vadkemping csoport - ahogy láttam, igényes a humor ott.)

De amit javasolnék a túrarész mellett, az bushcraft. Az még egyel erősebb fokozat. A hozzáértők a fellelhető növényekből főznek, eszközöket készítenek, akár sátor helyett menedéket készítenek, stb. - egy ´pár napos életforma´. Talán Yt-videókból lehet leggyorsabban megérteni a bushcraft-ot, keressetek rá ott.

András

Egyéb felmerülő kérdések

Nem kell tartani az állatoktól, ha kint alszunk?

Végül fentebb már kifejtettem - nem, véletlensem. Itthon egyetlen állattól sem kell tartani, kizárólag az embertől. Garantáltan egy állat sem fog zavarni éjjel; maximum a hangjával, motozásával örvendeztet meg. De nem bántja a sátrad, függőágyad, mégha akarnád sem tudnád túl közel csalni.

A támadó medvékről (Erdély), vagy itthon a szarvasmarhákról, mégha nem is vadkemping de idevág: midnen esetben az ember volt a mérhetetlenül bűnös. Odaáll selfie-zni a medve mellé, a kutya/gyereke a tehén tőgye/borja mellett játszik, ráijeszt, képébe vakuzik... Te nem ütnéd meg? Mért várjuk el, hogy egy állat ezt viselje? Az összes ilyes hír mögött ilyen jelenség áll. Az ember semminek nem zsákmányállata. Érzi a szagod és elkerül. Pláne éjjel, mikor mégcsak nem is mozogsz.

Lakókocsi kérdése

Nem tudok igazságot tenni. Mint fentebb is leírtam, szerintem elveszi az élményt. Könnyebbséget jelent, de szerintem nagyobb ´bűn´, hogy lakókocsizva nem tapasztalható meg az a csoda, hogy tényleg az erdő része lehetsz. Természetesen van helye annak is, én is tervezek venni egyet, de az akkorsem vadkemping szerintem.

Kényelem? Állatok, eső, higiénia...

Állatok - fentebb leírtam. Eső - sátornál adott, de a ponyva mindig remek megoldás. Vannak olyan szerelések, melyek hó esetén még a függőágyat is komfortossá teszik. Higiénia: vödör, patak, mosdás... Egy éjjelt mindenki elvan fürdés nélkül, de akár a napi kettő tisztességes mosakodás is megvalósítható. (Patak, falvak temetőinek kútja és egy rongy.)

Mire kell főképp figyelni vadkemping során?

Itthon, kényelmesen mindössze két fontos szempont van, ha ez megvan, akkor mégcsak a kényelem sem veszik el.

Legyen nálad megfelelő mennyiségű víz éjjelre és reggelre, illetve ne ázz el, ha esne az eső (ponyva, sátor, kényszer-barlang).

(Nem tiltott hely, vízszintes, nem göröngyös aljzat.)

Illetve hő szempontjából nekünk mindig a völgy és csúcs közötti rész vált be...

Mit tilos?

Barlangban vadkempingezni. Szemetet hátrahagyni. Vízmű és település területén, illetve fokozottan védett területen vadkempingezni.

András

| www.turaoldal.hu | 2011-2024 | Koczog András | Minden, ami Túrázás, Túlélés, Természet | info@turaoldal.hu |